#Hashtagmor

Opskrifter, mad og kærlighed

  • Forside
  • Opskrifter
    • Morgenmad ideer
    • Frokost ideer
    • Opskrifter aftensmad
    • Bagning
    • Gryderetter
    • Suppe opskrift
    • Tærte opskrift
    • Vegatar opskrifter
    • Tapas opskrifter
    • Opskrifter sous vide
  • Madplan
    • Madplan
    • Billig madplan – budget madplan
  • Opskrifter til forskellige anledninger
    • Opskrifter til påske
    • Opskrifter til halloween
    • Opskrifter til jul
juli 15, 2020

Frikadelle burger med rødkål og hjemmelavet aioli

Frikadelle burger med rødkål og hjemmelavet aioli er et kæmpe hit! Det minder et eller andet sted om jul men kan spises hele året. Du kan med fordel servere lidt gnavegrønt til din frikadelle burger – gulerødder, agurk, peberfrugt og andre lækkerier.

Gå til opskrift Udskriv

Jeg kan også anbefale dig at servere en let salat hertil, eller nogle skønne rodfrugtfritter. Hvis harlyst til at kaste dig ud i den mere kaloriefyldte udgave – så kan du også sagtens servere pomfritter hertil. Her er din aioli også helt fantastisk som dip!

Frikadelle burger med rødkål og hjemmelavet aioliFrikadelle burger med rødkål og hjemmelavet aioli

Frikadelle burger med rødkål

Frikadelle burger er virkelig skønt. Det smager himmelsk! Jeg er personligt ret vild med kombinationen med frikadeller, salat, aioli og rødkål, men du kan også sagtens lave en klassisk burger, med frikadeller i stedet for rødkål. Jeg har lavet frikadellerne på forhånd og frosset ned. Jeg har altid en masse frikadeller på frost, det er nemt at tage op en dag hvor maden skal gå hurtigt.

Hvis du mangler en god opskrift på frikadeller, så kan du finde opskriften her.

Frikadelle burger med rødkål og hjemmelavet aioliFrikadelle burger med rødkål og hjemmelavet aioli

Burger med rødkål og hjemmelavet aioli

Hjemmelavet aioli er en af de nemmeste ting at lave. Jeg har nærmest altid en portion i køleskabet af enten den almindelige version eller min version med persille aioli. Virkelig lækkert med begge dele.

Du kan finde en opskrift på hjemmelavet aioli lige her.

Min frikadelle burger med rødkål er fyldt med både aioli, rødkål og skønne frikadeller. Jeg har desuden fyldt min burger med salat og agurk. Det er en skøn kombination.

Frikadelle burger med rødkål og hjemmelavet aioli

Frikadelle burger med rødkål og hjemmelavet aioli

Frikadelle burger med rødkål og hjemmelavet aioli.

Frikadelle burger med rødkål og hjemmelavet aioli er et kæmpe hit! Det minder et eller andet sted om jul men kan spises hele året.
5 fra 2 stemmer
Udskriv Pin Recipe
Forb. tid 10 minutter min
Samlet tid 15 minutter min
Ret Aftensmad, Hovedret
Køkken dansk
Antal 4 burgers

Ingredienser
  

  • 4 burgerboller
  • 8 frikadeller (Jeg har altid frikadeller i fryseren - der er link til en opskrift længere oppe i teksten)
  • smør
  • aioli (der er link til en opskrift længere oppe i teksten)
  • salat
  • rødkål
  • agurk

Sådan gør du
 

  • Start med at varme dine frikadeller. Jeg skærer dem blot over på midten og varmer på en pande med lidt smør. (der er link til en opskrift længere oppe i teksten)
  • Varm dine boller og dit rødkål.
  • Din salat og agurk skæres ud.
  • Lav din aioli eller find den frem. (der er link til en opskrift længere oppe i teksten)
  • Smør dine boller med aioli. Put salat på bunden. Fortsæt med frikadeller, rødkål og afslut med agurk og topbollen der også er smurt med aioli.
Keyword Aioli, Burger, frikadelle, Rødkål, salat

Frikadelle burger med rødkål og hjemmelavet aioli

Velbekommen,

De varmeste blogger hilsner,
Michelle Elbæk Jensen, #hashtagmor

Vil du følge med på mine sociale medier?

Det er rart at følge folk på de sociale medier, vi ved jo godt alle sammen, at man ikke i samme omfang får tjekket blogs, hvis man ikke bliver påmindet engang i mellem og inspireret til det. Hvis du gerne vil følge med hos mig, er jeg at finde flere steder. Første og fremmest er jeg at finde på min mere private instagram hvor du er velkommen til at følge med i mit liv som aktiv mad blogger, småbørnsmor og fuldtidsansat kontorassistent.

Jeg har også en instagram der kun er fyldt med madspam og opskrifter – hashtagmor_blog.

Du kan følge med på bloggens facebook, der ligger jeg link til alle nye indlæg og engang i mellem river jeg ældre opskrifter frem fra gemmerne. Disse gamle indlæg giver yderligere inspiration til mine skønne følgere derinde.

Jeg kan også følges på pinterest under navnet #hashtagmor der deler jeg en masse nye og ældre opskrifter. Kort sagt, så er jeg at finde på de fleste sociale medier. Nu er det bare at vælge din favorit.

Du er altid velkommen til at skrive en kommentar på facebook, bloggen eller på instagram hvis du har et spørgsmål til mig, ris eller ros. Jeg lover at svare så snart jeg har tid.

Jeg er vild med når i deler jeres kreationer med link til mine opskrifter rundt omkring på de sociale medier. Det gør at mine mange opskrifter lettere kommer ud til flere madglade mennesker, der også kan nyde mine lækre og alt for lette opskrifter. Du må også meget gerne tagge mig på din instagram eller bruge mit hashtag #hashtagmor, på den måde ser jeg alle jeres lækkerier. Og til sidst – på forhånd, kæmpe, mega tusind tak for hjælpen!

Del gerne mit indlæg her:

  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn

Indlægsnavigation

Madplan 12.07.20.
Butterdejssnegle med kartofler og mayonnaise.

2 comments

  • Madplan 27.12.20 - en sund madplan med hurtige og lette opskrifter.
    december 25, 2020

    5 stars
    […] Søndag: frikadelleburger […]

    Reply
  • Karen Jespersen
    januar 18, 2021

    5 stars
    Super god burger. Vi er vilde med aiolien heri.

    Reply

Share your thoughts Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskrift Vurdering




Søg i mine opskrifter

Find dine favoritter

Hvem står bag bloggen?

Profilbillede

Velkommen til #hashtagmor, en madblog til den travle familie.

Jeg er en 32 år ung kvinde, gift med Jesper, mor til to fantastiske piger, kontorassistent og (selvfølgelig) blogger. Forvent en masse inspiration, madplaner og masser af foodspam.

De varmeste blogger hilsner, Michelle Elbæk Jensen / #hashtagmor

Opskrifter med ost

Pizza roulade med salat - madroulade med pizzafyld

Opskrifter med kylling

Risotto med karry og kylling opskrift

Lækkerier

Opskrift på hjemmelavet træstammer - halloween kage edition

Mad på 15 minutter

Sloppy joe opskrift med hotdogbrød

One pot retter

One pot i ovnen med ris og kylling kødboller i karry.
  • Elara by LyraThemes
  • Copyright - Michelle Elbæk Jensen, #hashtagmor.