En helt fantastisk ovnbagt æggekage. Opskriften på den skønneste æggekage i ovn med bacon og tomat serveret på rugbrød.
Den skønneste æggekage i ovn
Når den står på æggekage herhjemme så er en ovnbagt æggekage ikke at kimse af. Det er dejlig nemt at lave en gennembagt og lækker æggekage i ovn uden at man behøver at holde øje med den. Når det kommer til tilbehøret er jeg personligt glad for at serverer æggekagen med frisk purløg, stegt bacon og tomater – men det er jo op til den enkelte hvordan man kan lide den. Jeg kan også godt lide at smide en lille smule sukker på, hvilket min mand synes er det mærkeligste i verden. Til gengæld kan både han og børnene godt lide ketchup på toppen. Har du prøvet at smage æggekage med sukker på toppen? Hvis ikke – prøv det!
Vil du lave noget andet med æg? Prøv min spejlæggekage med fetaost.
Ovnbagt æggekage
En ovnbagt æggekage kan både bruges som morgenmad, brunch, frokost og aftensmad. Det er en nem måde at lave en hurtig omgang mad og æggekage kan spises med eller uden rugbrød. Jeg er personligt ikke den store rugbrødsfan og spiser den helst som den er med lidt ekstra tomater til mens mand og børn spiser den på rugbrød uden tomat.
Prøv endelig også min græske frittata som også er en form for æggekage der bages i ovnen.

Ovnbagt æggekage - den skønneste æggekage i ovn
Ingredienser
Ovnbagt æggekage
- 10 hele æg.
- 1 dl mælk (gerne en fed mælk eller alternativt fløde.)
- 1 tsk bagepulver.
- salt.
- peber.
Derudover
- Rugbrød.
- Smør.
- 200 gram bacon i skiver.
- 2 hele tomater.
- Frisk purløg.
Sådan gør du
- Tænd ovnen på 200 grader varmluft.
- Start med at knække dine æg ud i en skål. Tilføj bagepulver, salt og peber.
- Find en håndmikser frem og mix dine æg godt sammen (gerne en 4-5 minutter). Tilføj derefter din mælk og pisk lidt videre.
- Find et ovnfast fad frem og smør det med lidt smør.
- Put æggemassen heri og sæt det i ovnen cirka 30-40 minutter.
- Steg dit bacon, skær tomaterne i mindre skiver og klip dit purløg ud mens du venter.
- Server din ovnbagte æggekage på et stykke smurt rugbrød med tomater, purløg og bacon.
Velbekomme.
De varmeste blogger hilsner,
Michelle Elbæk Jensen, #hashtagmor.
Vil du følge med på mine sociale medier?
Det er rart at følge folk på de sociale medier, vi ved jo godt alle sammen, at man ikke i samme omfang får tjekket blogs, hvis man ikke bliver påmindet engang i mellem og inspireret til det. Hvis du gerne vil følge med hos mig, er jeg at finde flere steder. Første og fremmest er jeg at finde på min mere private instagram hvor du er velkommen til at følge med i mit liv som aktiv mad blogger, småbørnsmor og fuldtidsansat kontorassistent.
Jeg har også en instagram der kun er fyldt med madspam og opskrifter – hashtagmor_blog.
Du kan følge med på bloggens facebook, der ligger jeg link til alle nye indlæg og engang i mellem river jeg ældre opskrifter frem fra gemmerne. Disse gamle indlæg giver yderligere inspiration til mine skønne følgere derinde.
Jeg kan også følges på pinterest under navnet #hashtagmor der deler jeg en masse nye og ældre opskrifter. Kort sagt, så er jeg at finde på de fleste sociale medier. Nu er det bare at vælge din favorit.
Hvordan kan jeg kontaktes?
Du er altid velkommen til at skrive en kommentar på facebook, bloggen eller på instagram hvis du har et spørgsmål til mig, ris eller ros. Jeg lover at svare så snart jeg har tid.
Jeg er vild med når i deler jeres kreationer med link til mine opskrifter rundt omkring på de sociale medier. Det gør at mine mange opskrifter lettere kommer ud til flere madglade mennesker, der også kan nyde mine lækre og alt for lette opskrifter. Du må også meget gerne tagge mig på din instagram eller bruge mit hashtag #hashtagmor, på den måde ser jeg alle jeres lækkerier. Og til sidst – på forhånd, kæmpe, mega tusind tak for hjælpen!