#Hashtagmor

Opskrifter, mad og kærlighed

  • Forside
  • Opskrifter
    • Morgenmad ideer
    • Frokost ideer
    • Opskrifter aftensmad
    • Bagning
    • Gryderetter
    • Suppe opskrift
    • Tærte opskrift
    • Vegatar opskrifter
    • Tapas opskrifter
    • Opskrifter sous vide
  • Madplan
    • Madplan
    • Billig madplan – budget madplan
  • Opskrifter til forskellige anledninger
    • Opskrifter til påske
    • Opskrifter til halloween
    • Opskrifter til jul
maj 13, 2018

Lækker fudge brownie med karamel.

En kage jeg virkelig elsker og som burde være en del af et hvert kagebord er en lækker fudge brownie. Jeg elsker når den er en smule underbagt, men man kan også bage den helt og så er den stadig super lækker, blød og intens. Jeg brugte center chokolader til denne fudge brownie, for at få en lækker karamelsmag ind i brownien, men man kan også sagtens erstatte det af store chokolade chunks eller helt undlade brugen af det. Alternativt kan man lave en karamel af kondenseret mælk, og blande det i brownien (ikke blande det helt sammen, men ligge små klatter af det ovenpå brownien inden den skal i ovnen og derefter tage en spids genstand til at rode det lidt ind i brownien).

Lækker fudge brownie med karamel #hashtagmor

Vil du hellere have en fudge brownie med hvid chokolade? Så har jeg tidligere smidt en opskrift ud på en brownie med hvid chokolade, mandler og appelsinsirup. Den opskrift kan du finde her.

Børnene er vilde med kage, så når mor går i køkkenet er det altid med glæde hos de to små – og så længe der er chokolade i opskrifterne så er min mand også godt tilfreds. Okay, det er vist en lettere underdrivelse, han er mere end godt tilfreds – han er den største chokoladegris til dato, men hvis man spørger ham direkte, indrømmer han det næppe.

Jeg bagte brownien til hans arbejde, og sådan nogle mænd formåede helt uden problemer at tømme sådan et stort fad og mere til (jeg bagte 2 kager til dem – en god kone skal man jo være ikke?)

En anden af min mands kage favoritter er min jordbærtærte, den opskrift kan i finde her.

Ingredienser:

225 gram smør.
400 gram sukker.
200 gram brun farin.
4 æg.
1 tsk vanilje.
250 gram mel.
1,5 tsk bagepulver.
1 knsp salt.
250 gram mørk chokolade.

Topping: 3 ruller center chokolader.

Fremgangsmåde:

1. Smelt chokoladen i microovnen og lad den køle en smule.
2. Pisk smør, sukker og brun farin godt sammen, det skal være let og luftigt – det tager et par minutter.
3. Put et æg i af gangen og rør sammen.
4. Tilsæt mel, vanilje, bagepulver og salt.
5. Rør chokoladen i.
6. Put dejen i et ovnfast fad, med enten bagepapir eller smurt, fadet skal ca være 25 x 25.
7. Put halvdelen af topping ned i kagen og den anden halvdel ovenpå.
8. Bag din fudge brownie i en forvarmet ovn, 180 grader i 25-35 minutter alt efter ovntype og bagehårdhed.

Kagen serveres i små stykker.

Velbekomme.

De varmeste blogger hilsner
Michelle Elbæk Jensen, #hashtagmor.

Jeg er at finde på min instagram hvor du er velkommen til at følge med i mit liv som aktiv mad blogger, småbørnsmor og fuldtidsansat kontorassistent. Derudover kan du følge med på bloggens facebook, hvor jeg ligger link til alle nye indlæg op. Jeg kan desuden følges på pinterest under navnet #hashtagmor. Jeg kan desuden følges på pinterest under navnet #hashtagmor.

Du er som altid velkommen til at smide en kommentar til retten her på bloggen, hvis du har spørgsmål, ønsker eller andet.

Del gerne mit indlæg her:

  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest
  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on LinkedIn (Opens in new window) LinkedIn

Indlægsnavigation

Amerikanske kinder pandekager – de lækreste brunch pandekager.
Pastasalat med varmtrøget laks.

Share your thoughts Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Opskrift Vurdering




Søg i mine opskrifter

Find dine favoritter

Hvem står bag bloggen?

Profilbillede

Velkommen til #hashtagmor, en madblog til den travle familie.

Jeg er en 32 år ung kvinde, gift med Jesper, mor til to fantastiske piger, kontorassistent og (selvfølgelig) blogger. Forvent en masse inspiration, madplaner og masser af foodspam.

De varmeste blogger hilsner, Michelle Elbæk Jensen / #hashtagmor

Opskrifter med ost

Pizza roulade med salat - madroulade med pizzafyld

Opskrifter med kylling

Risotto med karry og kylling opskrift

Lækkerier

Opskrift på hjemmelavet træstammer - halloween kage edition

Mad på 15 minutter

Sloppy joe opskrift med hotdogbrød

One pot retter

One pot i ovnen med ris og kylling kødboller i karry.
  • Elara by LyraThemes
  • Copyright - Michelle Elbæk Jensen, #hashtagmor.