Start med at lave dejen til dine tortilla pandekager. Bland alle ingredienser sammen til en ensartet dej. Del dejen op i 6 kugler og lad det hvile på bordet under et klæde i omkring 30 minutter.
Bland alle ingredienserne til din cremefraiche dressing og smag evt. til med mere bearnaiseessens, salt og oregano.
Lav nu dine panko panerede rejer. Start med at putte mel, salt og paprika i en tallerken. Put mælk i tallerken to og put pankorasp i tallerken tre. Nu skal du så putte rejerne i melblandingen først, derefter hen i mælken og afslutningsvis skal rejerne blandes rundt i pankoraspen.
Læg dine rejer på en tallerken så de er klar til at blive stegt i rigeligt varm olie.
Gør avocado, tomater og icebergsalat klar til servering.
Rul dine tortilla pandekager ud i cirkler og steg dem på en pande med lidt olie ved høj varme til de er gennembagt. Lad dem hvile under et fugtigt klæde så de ikke bliver hårde. Mens du bager tortilla pandekagerne fortsætter du til næste punkt.
Steg nu dine rejer i masser af olie. Lad dem få god farve og læg dem derefter til afdrypning på et stykke køkkenrulle.
Server dine hjemmelavet tortilla pandekager med panko panerede rejer, hjemmelavet cremefraiche dressing og grøntsager.